Ha kutynk jelenltt mr akkor megrezzk, mg mieltt elvakkantotta volna magt vagy egyltaln bejtt volna a szobba, biztosak lehetnk benne: eljtt a frdets ideje. Sok gazdi ugyanannyira vrja ezt a nagy esemnyt, mint kedvence: azaz semennyire. Pedig nincs ms vlaszts: az elkerlhetetlent nem rdemes sokig halogatni.
Kvetkezzen nhny tipp, hogyan tehetjk a frdets szertartst lvezetesebb vagy legalbb elviselhetbb mind a magunk, mind az llat szmra. Nmi trelemmel s gyakorlattal a vz legnagyobb rsze a kutynak, nem pedig a pancsolst irnytani prbl gazdinak jut majd.
Frdetni vagy nem frdetni?
Els lpsknt konzultljunk az llatorvosunkkal, hogy milyen tancsokkal tud szolglni konkrtan a mi kutynk frdetst illeten. A klnbz fajtj s tarts kutyk ugyanis mind eltr gyakorisggal ignylik a frdetst, s a kutyasamponok kzl sem mind felel meg bizonyos fajtknak. Ha a kutya sok idt tlt a szabadban, kimondhatjuk, hogy a gyakori frdets elengedhetetlen. Egyes fajtkat, mint pldul az uszkrokat, ltalban gyakrabban kell frszteni, mint a nmet juhszt. A sima szr kutyknak rendszerint ritkbban van szksgk a frdetsre. Termszetesen a tartsi krlmnyek ebben az esetben is meghatroz szerepet jtszanak.
A tl gyakori (pldul hetenknti) frdetssel kimoshatunk a kutya bundjbl sok alapvet fontossg anyagot, ami a bre kiszradshoz vezethet. Hacsak a kutya nem kifejezetten piszkos, rendszeres fslssel, keflssel cskkenthetjk a szksges frdk szmt. gy is elrhetjk, hogy kutynk tisztnak rezze magt s a szemllben is polt, gondozott llat benyomst keltse.
Elkszletek
Mg mieltt sarokba szortjuk s a frdbe tereljk a kutyt, ksztsnk el mindent, ami a frdetshez szksges. Ksztsk el a frdets helysznt (elre ne hvjuk fel a kutya figyelmt a vrhat megprbltatsra, mert ezzel csak az idegessgt fokoznnk). Lssuk, mire lehet szksg:
- Az llatorvos ltal ajnlott kutyasampon (az ember szmra gyrtott termkek allergis reakcit vlthatnak ki)
- Nvnyi eredet frdolaj
- Frdetrongy vagy -szivacs
- Trlkzk (minl nagyobb a kutya, annl tbb trlkzre lesz szksg)
- Egy meleg, huzatmentes zug a laksban
- Prz, ha a kutyt kdban frdetjk (Ha a szabadban vgezzk a frdetst, termszetesen akkor is clszer a kutyt egy fix ponthoz kiktni.)
- Kefe s fs a kutya bundjnak rendbe ttelhez
- Puha kefe az ujjak kztti terletek s a karmok tiszttsra
- Csszsgtl gumialtt a kdba
Hideg idben soha ne frsszk a kutyt a szabadban. Ez klnsen rvnyes a klykkutykra, amelyek mg nem tudjk ugyangy szablyozni testhmrskletket, mint a felntt llatok. A klykk legalbb ngy hetesek legyenek, mikor az els frdjkre sor kerl.
A frdets eltt fsljk meg a kutyt s bontsunk ki minden csomt, gubancot a szrbl. Msknt a vz hatsra a gubancok filces csomkk llhatnak ssze, melyeket mr csak ollval tudunk eltvoltani. Ha a kutya szre festktl, ktrnytl vagy ms ragads anyagtl sszellt, vgjuk ki ezeket a rszeket (vagy tegynk r 24 rra nvnyi olajat, akr tolajat). (Ha a csomkkal sehogy se boldogulunk, jobb, ha kutyakozmetikushoz fordulunk.)
Vannak gazdik, akik a kutya flt a vz ellen vattval dugaszoljk be. Ha vattt hasznlunk, mindenkppen a kutya flnek megfelel nagysg darabokat hasznljunk. Ha tl kicsik, fennll a veszly, hogy a becssznak az llat halljratba.
Kdban trtn frdets esetn a kutya trdmagassgig engedjnk vizet a kdba. A vz hmrsklete krlbell egyezzen meg az llat testhmrskletvel, azaz megkzelten 39 C legyen.
A frdets
Tegyk a kutyt a kdba. Mertednnyel meregessnk r vizet. Ha vzspriccelt is hasznlunk, vigyzzunk, hogy ne ijesszk meg vele a kutyt. Amikor mr elg vizes a kutya, samponozzuk be a htt, majd krlbell tz perces munkval egyenletesen oszlassuk el a sampont mindentt a bundjn. Fontos, hogy az llat pofjra s szjba ne kerljn samponos vz. A pofa megtiszttshoz s lebltshez hasznljuk a frdetrongyot vagy -szivacsot, a puha kefvel pedig tiszttsuk meg a mancsokat, az ujjak kzt s a karmokat.
A sampon lebltse eltt hzzuk ki a dugt a kdbl. Fontos, hogy az blts alapos legyen, ne sajnljuk az idt arra, hogy a sampont maradktalanul kimossuk a kutya bundjbl (a bundban maradt sampon allergis reakcit vlthat ki).
Ha szksges, az blts befejeztvel jra hzzuk ki a dugt, hogy kedvencnk ne vzben lljon, amg lecspg a bundja. Legjobban tesszk, ha ilyenkor egy j nagyot htralpnk, a kutya ugyanis mr a frdets kezdete ta csak arra vr, hogy a felesleges vizet kirzhassa a bundjbl.
Finoman nyomkodjuk ki a bundjbl a vizet (ne felejtsk el kivenni a flbl a vattt), majd trlkzvel folytassuk a szrtgatst. Ha hajszrtt is hasznlunk, gyeljnk arra, hogy ne a maximlis fokozatra lltsuk s ne forr levegt fjjunk a kutyra. A fertzsek elkerlse rdekben a flt vattadarabokkal trlgessk szrazra.
Fontos, hogy a kutyt mindaddig huzatmentes helyen tartsuk, amg a bundja teljesen meg nem szrad.